Твоето Таро банер

15.07.2025, Вторник, 15,16,17 юли – Горещници

На 15 юли празнуваме деня на свети мъченици Кирик и Юлита. На 16 е денят на света мъченица Юлия девица. На 17 юли е денят на света великомъченица Марина.

В нашата народна традиция периодът от 15 до 22 юли е посветен на огъня, мълниите и светкавиците и за предпазване от тях.

Традициите и вярванията на предците ни са населени с много вълшебни същества – със самодиви и русалки, със змейове, лами и хали, с храбри и безстрашни юнаци, които не се страхуват да пребродят девет планини и гори, да се преборят със злите сили, да намерят живата вода и вълшебната билка, която цери всяка болест.

Независимо от това, че живеем в ХХІ век и влиянието на Ерата на Водолея вече се усеща по-отчетливо, независимо от динамиката на съвременния живот, ние все още се чувстваме очаровани от вярванията и традициите на народа ни в миналото, от ритуалите, които предците ни са извършвали – за опазване на дома, семейството и поминъка, за привличане на богата реколта и благополучие, от гаданията и ритуалите за здраве, любов и благоденствие. И не на последно място за това, какво ще е времето и каква реколта могат да очакват през следващия сезон. Ритъмът на живота на народа ни до преди век се е движел според сезоните и тяхното благоденствие или оцеляване са били в пряка зависимост от климата.

Ритуалите, които предците ни извършвали в разгара на лятото били насочени към омилостивяване на стихията на огъня и за предпазване от летни бури и пожари. В най-горещото време от лятото имало три дни, наречени Горещници. През тези дни дедите ни се прекланяли пред огъня, пред неговата животворна и разрушителна мощ. Това са дните 15, 16 и 17 или 17, 18 и 19 юли. И до днес всеки от горещниците има свое име: Чурлига, Пърлига и Марина Огнена. Или Люта, Чурута и Огнена Марина. Така денят на св. Марина, 17 юли, присъства и в двата варианта. Хората гадаели какво ще е времето през януари, февруари и март или през декември, януари и февруари по това, какво е времето през тези три дни. Те вярвали, че ако дните наистина са горещи и сухи, зимата ще е снежна и студена, а реколтата през следващото лято добра и богата. Но ако дните са студени или вали дъжд, зимата ще е кишава, а следващата година ще е гладна.

По време на Горещниците имало пълна забрана и да се изнася огън от къщата. На Чурлига гасели всички огнища в селото и ги премитали от пепелта. На Пърлига паленето на какъвто и да е огън било строго забранено, а на Марина Огнена вярвали, че от небето слиза нов, жив огън, Божи огън обикновено под формата на светкавица. Тогава хората се събирали на мегдана на селото и ритуално запалвали новия огън, от който всеки занасял борина в същата си. Предците ни показвали уважението си към стихията на огъня и, като по време на Горещниците празнували и не се захващали с каквато и да е домашна или полска работа. Вярвало се е, че който работи на Горещник имуществото и нивите му ще пострадат от пожар. Но тези дни били вълшебни, когато се отнася за здраве. Вместо да работят вкъщи или по нивите, хората се къпели в топли и лековити извори за да бъдат здрави за година напред. В Южна България хората почитат света Марина като Висия, господарка на змиите и лечителка на ухапаните от змия.

По време на Горещниците и в деня на Огнената Мария, 22 юли празнували занаятчиите, работещи с огън – хлебари, готвачи, ковачи и пр.

Ели Маринова

Споделяне

error: Content is protected !!